św. Józef Sebastian Pelczar - Życie duchowe
tom 1
Jedno z najwybitniejszych dzieł duchowych polskiej literatury teologicznej przełomu XIX i XX w. Prostota języka sprawia, że dzieło to może trafić do szerokiego kręgu odbiorców, przez co staje się nieocenioną pomocą w rozwijaniu życia chrześcijańskiego. Jest to już dziewiąte wydanie. Również współcześnie znaleźć w nim możemy szereg odpowiedzi na problemy, które niesie ze sobą życie codzienne. W zamyśle autora jedynie właściwe poznanie życia duchowego pozwoli urzeczywistnić je w sobie i innych. Dzieło jest dwutomowe.
Żółty zeszyt to okazja do niecodziennego spotkania z ,,Małą Teresą''. Spotkania chwilami trudnego. Bo przenikającego ogromnym cierpieniem- ale równocześnie pełnego gorącej miłości do Jezusa, którego Teresa kochała do szaleństwa. Tytułowy zeszyt stanowią zapiski rodzonej siostry świętej Teresy, Pauliny Martin. Matka Agnieszka od Jezusa (takie było imię zakonne Pauliny) notowała wypowiedzi swojej siostry w ciągu ostatnich miesięcy życia świętej, Od maja do końca Września 1897 roku.
Dzienniczek zawiera osobiste zapiski s. Faustyny, polskiej zakonnicy zmarłej w 1938 r., wizjonerki i mistyczki, której Jezus zlecił przekazanie światu orędzia o Bożym miłosierdziu. Niezwykłe dzieło duchowe, zachwycające swą prostotą i mądrością. Kieruje ono do każdego z nas osobiste wezwanie do bezgranicznego zawierzenia Bogu, który jest „samym Miłosierdziem”.
Wśród rzeczy najbardziej przykuwających uwagę w dziełach świętego Jana od Krzyża znajduje się przenikliwość, z jaką opisuje cierpienia ludzkie, kiedy duszę oblegają świetliste i oczyszczające ciemności wiary. Jego analizy zadziwiają filozofa, teologa, a nawet psychologa. Doktor Mistyczny uczy nas konieczności biernego oczyszczenia, ciemnej nocy, którą Bóg wywołuje w wierzącym, aby tym czystsze stało się jego przylgnięcie do wiary, do nadziei i do miłości.[...]
Tylko Bóg może wyzwolić człowieka, ten zaś osiąga swą całkowitą godność tylko wtedy, kiedy głęboko doświadcza, jak wskazuje św. Jan od Krzyża, zbawczej i przemieniającej łaski Chrystusa. Prawdziwa wolność człowieka jest wspólnotą z Bogiem.
Św. Antoni Maria Klaret - Pisma maryjne
Postać św. Antoniego Marii Klareta i jego duchowe dziedzictwo nie są zbyt dobrze znane polskiemu czytelnikowi. Stąd wydanie jego Pism maryjnych należy przyjąć z wielkim uznaniem a zarazem wdzięcznością dla duchowych synów Świętego, których znaczny liczebny wzrost jest szczególnym darem Bożej Opatrzności dla kościoła w naszej Ojczyźnie.
Pisma Świętych - to pochodnie wiary, strzegące wiernych przed zbłądzeniem i chwianiem się.
Książka ta to duchowe dziełko jednego z najstarszych Ojców Kościoła, św. Cypriana z Kartaginy, który żył i pisał w III wieku wśród ognia prześladowań a swą naukę opieczętował męczeństwem. Jego pisma oświecały umysły, tak że późniejsi Ojcowie - Augustyn i Hieronim - mówią o nich z największą czcią; ale jeszcze bardziej zagrzewały serca i podnosiły je od rzeczy znikomych do Boga. Jego dzieła są i dziś bardzo cenne, bo i dziś miliony chrześcijan potrzebują pociechy oraz by słowem natchnionym wzmacniano ich wśród coraz cięższej walki z kłamstwem, obłudą i nędzą; by serca podnoszono od łudzących przyjemności i rozkoszy tego świata do rzeczy niebieskich. O Modlitwie Pańskiej zawiera nie tylko wykład Modlitwy Pańskiej, ale mówi ogólnie o modlitwie, zastanawiając się nad jej potrzebą, godnością, korzyścią i przymiotami.
Umiłowanie Jezusa Chrystusa w życiu codziennym jest najbardziej dojrzałym dziełem św. Alfonsa, napisanym w ostatnim okresie jego życia. Stanowi swego rodzaju syntezę myśli Świętego nad tym, czym jest życie duchowe. Kreśli w nim "program życia duchowego" dla wszystkich, także dla żyjących z dala od Boga. Proponuje im „drogę doskonałej miłości", będącą odpowiedzią na niesłychaną miłość Boga objawioną w Jezusie Chrystusie. Zapewnia, że ''jest wielkim błędem to, co mówią niektórzy, że Bóg nie chce, by wszyscy byli świętymi". Bóg chce mieć wszystkich świętymi, a każdego w Swoim stanie, zakonnika jako zakonnika, świeckiego jako świeckiego. Kapłana jako kapłana, żonatego jako żonatego, sprzedawcę jako sprzedawcę, żołnierza jako żołnierza".
Książka św. Franciszka Salezego daje odpowiedź na pytanie, czym jest świętość chrześcijańska i jak ją osiągnąć w codziennym życiu. Mimo upływu 400 lat, ten niepowtarzalny przewodnik życia duchowego urzeka świeżością treści i formy. Dzieło to należy do kanonu duchowości chrześcijańskiej. To doskonały podręcznik życia wewnętrznego. Zawiera program życia chrześcijańskiego: Jak się modlić, by nie dopuścić do oschłości w dialogu z Bogiem? Jak się spowiadać? Jak często przystępować do Komunii Świętej? Jak podejmować post i umartwienie? Jak unikać pokus i jak z nimi walczyć, gdy nas dręczą? Udziela rad, jak postępować w życiu towarzyskim i rodzinnym, jak korzystać z odpoczynku i z rozrywek, jak dobrze spełniać obowiązki małżeńskie.
Chwała Maryi jest świadectwem maryjnej duchowości XVIl wieku. Jako wybitny duszpasterz św. Alfons sprzeciwił się silnym w tamtym czasie religijnym prądom myślowym, które utrudniały, a niekiedy wręcz zamykały prostym ludziom drogę do Boga. Jego mariologia była swego rodzaju protestem „odtrutką" na to wszystko, co uważał za błędne i niebezpieczne dla wiary. Nieprzemijającą są wartością książki jest pełna synowskiej miłości pobożność maryjna autora, który należy do najgorliwszych czcicieli Matki Bożej w historii Kościoła.
Św. Alfons Maria de Liguori (1696-1787), będąc uznanym adwokatem, po przegranym procesie sądowym wstąpił do seminarium i w 1726 roku przyjął święcenia kapłańskie. W Neapolu pracował wśród ludzi ubogich i prostych, do których inni kapłani nie docierali. Takich ludzi spotkał również W wioskach koło Neapolu. Z myślą o nich założył Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (redemptoryści), któremu powierzył misje głoszenia Ewangelii najbardziej opuszczonym. W 1762 roku został biskupem diecezji Sant'Agatadei Goti. Papież Pius IX ogłosił go doktorem Kościoła, a Pius XII patronem spowiedników i moralistów.
ul. Misjonarska 37
30-076 Kraków
+48 500 200 430
parafia@contact.pl
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.